Mit tehetsz magadért? (1. rész)

  • 2015. június 24.

Eredetileg azt a címet szántam, hogy mit teszel magadért, de tudom, hogy sokan már ezt is támadásnak veszik és az emberi kíváncsiság nagyobb, ha a válasz eredményt sejtet. Jelen írás egy sorozat bevezetése lesz, azonban már ebben az írásban is számos hasznosítható gondolat lesz. 

Első körben nézzük meg az embert, hogy mi is. A pszichológia szerint az ember egy bonyolult lény, amely fogékony új tartalmak befogadására. Az NLP (Neuro-lingvisztikus programozás) szerint az ember a legjobb tanulógép. Eredményesebb a számítógépeknél, ugyanis nem csak biteket pakol egy adathoz, hanem képeket, érzéseket, érzelmeket, hangokat, szagokat... 

Bizony nincs számítógép, ami jobban tud nálad vagy nálam tanulni. Én web-programozó vagyok (emellett oktató), s volt szerencsém már nagy és bonyolult weblapokat is "megszülnöm", s nehézfejű diákokat is okosabbá varázsolni. Saját egészségügyi problémám okán (bipoláris zavar) 2006 óta foglalkozom pszichológiával, szociológiával, viselkedéstannal, teológiával és egyéb emberi életminőséget, gondolkodást, világértelmezést befolyásoló tudományokkal. 

A számítógépek számomra nem jelentenek jelentősebb izgalmat, bár szeretek weboldalakat és ezzel kapcsolatos programozási és grafikai munkákat végezni, mégse ez a legizgalmasabb. 

A legizgalmasabb Te és én vagyunk. 

Nézzük, csak hogyan lehetsz elégedettebb magaddal. Jelen írásomban nem a lelki béke megőrzésére koncentrálok (ezzel kapcsolatban a YouTube-on találhatsz videót tőlem: A lelki egyensúly titka), sokkal inkább az eredményesebb emberré válásra. Annyi vagy, amennyit kihozol magadból. Közismert, hogy az iskolában nem kifejezetten tudást, hanem tanulási módszereket lehet összeszedni, kipróbálni. Én is inkább az alternatívák megismertetésére vállalkozok, s nem fogok például pontos edzéstervet adni az egészségfejlesztés résznél. 

Azonban az, hogy mennyit érsz az csak rajtad múlik, s bizony te és a világ az alapján emel magasba, vagy épp néz le. Nincsenek jelentősebb befolyásoló tényezők az önfejlesztésben. Természetesen a szegénység, a környezet alul-iskolázottsága sokat vesz vissza az eredményességből, de mindig van út, hogy elindul az önfejlesztés, önérték növelés nehéz, ám csodálatos útján. Egy könyvel is el lehet kezdeni azt, hogy te legyél végül saját és végül környezeted példaképe. 

Fontos az is, hogy konstruktív vagy destruktív életet választasz-e. Én az előbbit, s csak abba a világba tudlak kalauzolni. Ennek ellenére a destruktív út is járható, csak az én képességeimmel energiapocsékolás lenne. Alkotónak születtem, s nem szeretnék ezen változtatni. 

Ezen írásokban többnyire magammal, vagy általános példákkal fogok dolgozni. Ennek két oka van, egyfelől megfelelő példaértékű az én fejlődésem, másfelől nem biztos, hogy jogom van másokat belecsavarni abba, hogy ki honnan indult és miként változott. A narcisztikusságom kiélése mindenképp szekunder, bár be kell valljam elégedett vagyok és ha anno példaképpé választottak (már 2010-ben, amikor tized ennyi eredményt értem el), akkor sanszos, hogy mások is látják, folyamatos és kitartó munkám az önfejlesztésben. Azonban sosem vagyok totálisan elégedett az állapotommal, értékességemmel, s érzem, hogy ezt napról napra képes vagyok növelni, s ezt elvárom magamtól, sőt szomjazok rá. 

Az, hogy mennyit érsz, több tényezőből, ágból alakul ki. Nem fontossági sorrendben: egészség, egzisztencia és karrier, tudás, kreativitás, életképességek (én így hívom azt, hogy mennyire vagy életképes a mai társadalomban), emberi értékek. Ezeket az elemeket külön írásokban fogom részletezni. Nem zárkózom el attól, hogy vannak más csoportosítási logikák, vagy, hogy azok rosszabbak lennének, de én e szerint szelektáltam el a saját értékelése rendszerem. 

Miért fogalmazok úgy, hogy értékesebb? 

Az emberek szeretnek valaminek értéket adni. Pontoznak, áraznak, általánosítanak, szelektálnak. Ez általános dolog, nem hiba, hanem emberi tulajdonság, hogy ne őrüljenek bele abba, hogy 6 milliárd világot kelljen feldolgozni. 

Tehát akkor vagy értékes, ha szereted azt ami és aki vagy, s mások is tisztelik, értékelik, jó esetben szívükbe zárják személyed. 

Ezek az írások, azoknak lesznek hasznosak, akik hisznek abban, hogy többre képesek, többre hivatottak, s szeretnének az élet minden területén eredményesebbek lenni. 

Ahogy az oktatásban (főleg a magánban), úgy az ilyen írásoknál is annak örülök, ha a lusta, fejlődésért áldozatképtelen emberek kerülik a tevékenységem. Hihetetlen ajándék Istentől, hogy képesek vagyunk magunkat formálni, fejleszteni. Ha te is érzed, hogy szeretnél értékesebb lenni és ezért tenni, akkor már most többet érsz, mit az ezért tenni képtelen, passzív emberek. Földi életedben te vagy saját magad istene, hát igyekezz nagyot alkotni. 

A csoportonként fejlesztő írások is hamarosan feltöltésre kerülnek. Azok gyakorlatorientáltabbak lesznek, ez még csak bevezetés volt gondolkodásmódomba, s ha eddig nem hallottál rólam, nem olvastál, akkor stílusomról. 



Szerző: Korcz Attila



Tetszik a hír? Osszd meg ismerőseiddel!






Tetszik az oldal?




Feltöltő: Koala
Készült: 2015. június 24.
Feltölés időpontja: 2018.06.24. 22 óra 38 perc
Forrás: pixabay.com
Kép forrás: